Architektura proekologiczna pojawia się coraz częściej, również w Polsce, m.in. budowle proekologiczne z zastosowanymi zielonymi dachami i ścianami. Niektóre z nich bezpośrednio nawiązują do prehistorii budownictwa, do epoki jaskiniowej. Istnieją wielkie nowoczesne kompozycje architektoniczne, takie jak katowickie Międzynarodowe Centrum Kongresowe oraz niewielkie domy jednorodzinne, których przykładem jest Luksusowa Ziemianka Bolana pod Łodzią.

W obydwu przykładach wykorzystano różnice wysokościowe terenu tak, by budowlę częściowo w nim ukryć. W Katowicach, kompozycja ze stali, szkła i zielonej darni tworzy nowoczesną zieloną rzeźbę terenową, która mieści w sobie przestrzenne wnętrza użytku publicznego. W „Bolanowie” powstały, „wciśnięte” w obrośnięte lasem wzgórze, wnętrza mieszkalne na miarę i według możliwości przeciętnej (finansowo) rodziny, przykryte stropodachem i darnią z miejscowej łąki. Powstało coś na kształt urwiska w terenie.

Dom od strony północnej jest nie widoczny, bo naturalny teren wzgórza przechodzi niezauważalnie w dych (który wraz z terenem tworzy mały amfiteatr). Dach od strony południowej kończy się urwiskiem, czyli pionową ścianą z dużymi oknami gwarantującymi doskonałe naświetlenie wnętrza. Szarozielona kolorystyka elewacji i daleko posunięte obrastanie jej winobluszczem potęguje „zatopienie” budynku w otoczeniu.