• 20 sierpnia 2020
  • admin9664
  • Wiedza

Dla architektów i budowniczych kamieniem milowym było sformułowanie w 1994 roku standardów Leadership in Energy and Environmental Design (LEED), ustanowionych i zarządzanych przez US Green Building Council. Normy te zapewniały wymierne kryteria projektowania i budowy budynków przyjaznych dla środowiska. Podstawowe z nich są następujące:

  1. Zrównoważony rozwój terenu obejmuje, w miarę możliwości, ponowne wykorzystanie istniejących budynków i ochronę otaczającego środowiska. Zachęca się do włączania schronień ziemnych, ogrodów dachowych i rozległych nasadzeń w całym budynku i wokół niego.
  2. Wodę oszczędza się na różne sposoby, w tym poprzez oczyszczanie i recykling szarej (wcześniej używanej) wody oraz instalowanie zlewni na wodę deszczową w budynkach. Zużycie i dostawy wody są monitorowane.
  3. Efektywność energetyczną można zwiększyć na wiele sposobów, na przykład poprzez zorientowanie budynków w taki sposób, aby w pełni wykorzystać sezonowe zmiany położenia słońca oraz przez wykorzystanie zróżnicowanych i odpowiednich dla regionu źródeł energii, które mogą – w zależności od położenia geograficznego – obejmować energię słoneczną, wiatr, energię geotermalną, biomasy, woda lub gaz ziemny.
  4. Najbardziej pożądanymi materiałami są te, które są poddawane recyklingowi lub odnawialne oraz te, które wymagają najmniej energii do produkcji. Najlepiej, gdyby były pozyskiwane lokalnie i wolne od szkodliwych chemikaliów. Są wykonane z niezanieczyszczających surowców i są trwałe i nadają się do recyklingu.
  5. Jakość środowiska wewnętrznego dotyczy kwestii, które wpływają na samopoczucie danej osoby w danej przestrzeni i obejmuje takie cechy, jak poczucie kontroli nad przestrzenią osobistą, wentylację, kontrolę temperatury oraz użycie materiałów, które nie emitują toksycznych gazów.